2024. július 28. vasárnap

Színpadi program

10.00 Napindító jóga gyakorlás

A gyakorlást a Jóga a Mindennapi Életben Egyesület oktatója vezeti
 
10.30 Mediball bemutató
Az Osu-No Seishin Kyokushin Karate, Mediball és Életmód Fejlesztő Sportegyesület bemutatója
A MediBall feltalálója Prof. Bai Rong, a Shanxi tartomány Jinzhong Városi Egészségügyi Iskolájának testnevelő tanára volt. 1991-ben szabadalmaztatta találmányát a Rouliball (MediBall) labdajátékot. A feltaláló célja az volt, hogy egy olyan labdajátékot hozzon létre, melyben a Tai Chi lágy körkörös mozdulatait használva eddze a testet úgy, hogy elkerülje a test sérülését, ugyanakkor fejlessze a szervezet fiziológiás funkcióit, mentális egészségét és lelki megnyugvást ad, ami az egészség alapja. Magyarországon hivatalosan 2008 óta van jelen ez a sportág.
 
11.00 Keleti szél – különleges, Keletre tekintő, csendesülős–meditációs előadás.
Az előadók az érintetlen természetből, az urbánus lét hangjaiból és pszichoakusztikai hangillúziókból összeállított hullámzó hangszőnyegen csendesülve improvizálnak keleti meditációs (indiai, tibeti, kínai, perzsa) etnikus és elektronikus hangszereikkel. A meditációt szolgáló gondolat magvakat a hangszőnyegen hallható szövegfoszlányok és szinte kézzel fogható zajok, valamint a Keleti kultúrákhoz kapcsolódó felolvasott szövegek szolgálják.
Fellépők: Dombi-Páli Éva (felolvasás, tanpura-swarmandal, vokál); Mucsi Gergő (keleti és egzotikus ütőhangszerek); Páli Tibor (etnikus hangszerek, vokál, elektronika); Turcsányi Áron (fretless basszusgitár)
 
12.00 Sahaja Jóga bhajan előadás
Bhangra tánccal, rövid meditációval és egy bhajan dallal
A Sahaja Jóga jelentése spontán kapcsolat. Születésünktől kezdve bennünk van az az erő, aminek felébredésével kapcsolatba kerülhetünk a mindent átható Teremtő erővel és elérhetjük a jóga állapotát. A bhajan (badzsan) dalok kifejezik ennek az egységnek az örömét és odaadással dicsőítik az isteni tulajdonságokat. A bhajan dalok tele vannak szeretettel, örömmel és odaadással, hallgatásuk segíti a belső egyensúly megtapasztalását. Az előadás során a dalok és egy rövid vezetett meditációs gyakorlat segítségével a hallgatóság elérheti a belső béke és a gondolatnélküli tudatosság állapotát.
 
12.30 Kínai kardtánc és tai chi bemutató
A kardtánc a klasszikus kínai táncok számos irányzatának egyik legősibb vállfaja, amely már a Han-dinasztia korában nagy népszerűségnek örvendett. A műfaj ötvözi a hagyományos harcművészet mozdulatait és fegyveres technikáit a színpadi előadóművészettel, így alkotva egy erőteljes, dinamikus, ugyanakkor könnyed és látványos stílust.
Zhang Jing (Dzsáng Dzsing) és Kong Ling Lin koreográfiájának átdolgozott, bővített változatát láthatják Simon Adrienn előadásában.
 
A szegedi Tai Chi Iskola tanítványai már 2010 óta részt vesznek a Lótusz Napokon. A tai chi belső erős harcművészet, amelyben a technikákat lassú tempóban, a légzés és a mozgás összehangolásával végezzük. Amellett, hogy a testet kíméletesen átmozgatja, az elmét is ellazítja, ezzel relaxál és felüdülést nyújt, a folyamatos tanulás pedig karbantartja az agyat.
Hasonló elven alapulnak és szintén lassan végzett gyakorlatok a csikungok is, amelyek a légzés szabályozásával, lassú mozgással végrehajtott gyakorlatsorok, amelyek életenergiánk, vagyis a csi (chi) erősítését, kiegyensúlyozását szolgálják, valamint a befelé figyeléssel segítenek a mentális ellazulásban és a stressz oldásában is. A harcművészek is végeznek különféle csikung gyakorlatokat, ezekkel fejlesztik a belső erejüket.
 
13.00 Az OSU-NO SEISHIN Egyesület Kyokushin Karate bemutatója
A Kyokushin Karate a tradicionális stílusok közé sorolható. Ez azt jelenti, hogy a Karate jellegét adó technikai képzésen túl fontosak a mentális és morális témák szóbahozása és megbeszélése. Ennek gyakorisága és mélysége igazodik az életkorhoz.
A technikai anyagba tartozik az állás, védés, ütés és rúgás mozdulatai, a formagyakorlatok és a szabad küzdelem.
 
13.30 Ramayana – indiai táncmese bábjátékkal
A Trigatu indiai tánccsoport fúziós táncszínházi előadása
Indiai bábok narrációja kíséri a színes ruhákban, és jelmezekben, klasszikus és fúziós táncokkal elmesélt történetet, melyben sokféle – India számos területéről származó – mozgás és táncforma jelenik meg. Pl. klasszikus táncok: bharata natyam, odissi, kathak, vagy népi ill. bollywoodi táncok: rajasthani, ghoomar, vagy harcművészeti mozgásformák: mayurban chau és kalaripayattu.
Táncosok: Dupák Anna, Éliás Anna, May Adél, Cserepes Panni; Bábosok: Máté Lilla, Szabados Kata
 
14.45 Tradicionális japán táncelőadás
Ismerkedjen a japán kultúrával a Hosima tánccsoport előadásán keresztül! A tánccsoport tagjai nagy hangsúlyt fektetnek a hagyományos japán táncművészet autentikus bemutatására, hogy a hazai közönség minél pontosabb képet kaphasson a japán táncműfajokról. Fő profiluk a gésa-, valamint kabuki táncok. Az előadás segítségével a közönség a zene és tánc segítségével tekinthet be egy távoli kultúra csodálatos világába.
Fellépők: Holló Viktória, Major Tímea, Simon Adrienn
 

15.30 Istenek és istennők

Túri Virág Réka és a Parvati Tánccsoport indiai tánc előadása

Ezek az istenek és istennők tényleg léteztek? Miről szólnak ezek a történetek? Mit akarnak nekünk mondani ma? Lehet ezt a kérdést tudományosan vizsgálni, ám meg is engedhetjük, hogy a történetek csak elvigyenek magukkal egy olyan világban, ahonnan távlatból pillanthatunk rá jelenlegi helyzetünkre. Az odisszi klasszikus indiai tánccal megpróbálunk titeket beavatni az istenek és történeteik kódolt világába. Mindezt nem csak klasszikus eredeti nyelvű verseken keresztül, hanem számunkra is érthető anyanyelvünkön keresztül tesszük. Fedezzük fel a tánc univerzális nyelvét és az indiai kultúra varázsát!

Túri Virág Réka 2003 óta foglalkozik indiai klasszikus tánccal. Első indiai útjai után 2006-ban alapította a Parvati Tánccsoportot, akik azóta számos hazai és külföldi rendezvényen szerepeltek. Az elmúlt évben a tánccsoport számos eredményt ért el. 2023 óta a Parvati Tánccsoport rendszeres fellépője a Nemzeti Táncszínházban megrendezésre kerülő Indiai Tánckörkép előadásnak, ahol az odisszi táncot képviselte.

Az előadáson szerepel: Túri Virág Réka, Kardos Lilla, Kelló Krisztina, Nagy Míra Padma, Szegedi Anita, Vágó Zsanett

 
16.30 MantraSOUND meditatív koncert indiai tánccal
A MantraSOUND a jógában, filozófiában és művészetekben kapcsolódó baráti csapat. India világából merít szanszkrit mantrákat, és ötvözi meditációs, ambient és new age zenével. Mindezt klasszikus indiai tánc és Tagore csodálatos versei kísérik.
 
 

Elefánt Liget

10.00 Koreai Zen meditáció
A Zen, találkozás az igazi sárkánnyal, azaz önmagunkkal. A koreai zen meditáció gyakorlatát Szung Szán zen mester hozta el nyugatra 1972-ben. A Zen szó önmagában meditációt jelent, de hogy ezt hogyan kell csinálni – mivel ez a meditáció a jelen megélését célozza – itt és most kipróbálható. A meditációt a Kwan Um (kinaiul: Kuan Yin) Zen Iskola szegedi tagjai vezetik.
 
10.30 India szent helyei a spirituális turista szemével
India vallásai, kultúrája, szellemisége, a jóga, az ájurvéda, a meditáció egyre több ember érdeklődését kelti fel a nyugati világban. Előadásomban e kulturális kincs egy különleges szeletét szeretném bemutatni: India szent helyeit, amelyek évezredek óta milliós tömegeket vonzották magukhoz.
Az elmúlt hét évben négy utazás során Észak-, Dél- és Közép-Indiában járva tapasztaltam meg e szent helyek közül számosnak a varázsát, spirituális energiáját. Előadásomban ezeket szeretném bemutatni, és közben megeleveníteni India múltját és jelenét, e helyek, valamint a hozzájuk kapcsolódó szentek, bölcsek, eszmék és tanítások történetét. Mindemellett szó lesz természetesen jógáról, meditációról, ájurvédáról és spirituális tapasztalásokról.
Előadó: Dr. Pál Dániel filozófus, a Transzcendentális Meditáció tanára
 
 
12.00 Koreai Zen meditáció
A meditációt a Kwan Um (kinaiul: Kuan Yin) Zen Iskola szegedi tagjai vezetik.
 
12.30 Az indiai kultúra, a sorslevelek bölcsője – Az ősi bölcsesség
Az ősi India, az indiai sorslevelek, pálmalevelek
India ősi könyvtáraiban százmilliónyi kéziratot őriznek, amik évezredekkel ezelőtt íródtak és emberi sorsokat hordoznak. Ezeket olvasva, elemezve igazán mély és pontos útmutatást kaphatunk a sorsunkról, életünkről.
Lukács Zoltán Gábor közgazdász, író, India kutató előadása
 
13.30 A mandalák hatása életünkre
Reiner Betty mandalafestő előadása
Mi is az a mandala? Milyen hatással lehet mindennapjainkra, ha alkotunk vagy ha kapcsolatba lépünk egy-egy képpel?
 
14.30 Hogyan kezdd az életmódváltást? – Ájurvédikus életmódterápia
Novák Andrea előadása
 
16.00 Kimonó bemutató
A japán hagyományos öltözék, a kimonó világszerte híres, filmekben és könyvekben itthon is találkozhattunk már vele. Azonban mit is takar a fogalom? Hogyan alakult ki ez a viselet? Milyen típusai vannak? Hogyan kell felvenni? Ezekre a kérdésekre mind választ kaphatunk az előadás alatt, testközelből ismerkedve valódi darabokkal.
Előadó: Holló Viktória
 
A szervezők a műsorváltoztatás jogát fenntartják!