2024. július 27. szombat

Színpadi program

10.00 Közös napindító jóga gyakorlás
A gyakorláson közreműködnek a Lótusz Napokon résztvevő jóga stúdiók képviselői
 
11.00 A Szegedi WU DE Iskola kung fu bemutatója
A WU DE Harcművészeti Egyesület Kínából származó Wing Tsun Kung-Fu és Chi-Kung oktatással foglalkozik. Igyekszünk minden alkalommal adni valamit a diákoknak, amit az alapvetően nyugati szemléletű értékrendjükkel össze tudnak egyeztetni, ezáltal bővíteni a látószögüket, vagy egyszerűen csak fókuszba hozni az egyszerűséget, a tisztaságot, az állhatatosságot, a becsületet, a tisztességet és más értékes erényeket.
 
11.30 A Bujinkan Fudoshin Dojo ninjutsu bemutatója
A Bujinkan nem csupán a fizikai erőnlét fejlesztéséről szól, hanem a szellemi erő és a taktikai gondolkodás tökéletesítéséről is. Megismerkedhetsz különféle technikákkal, mint a taijutsu (pusztakezes harc), a kenjutsu (kardvívás) és a bōjutsu (botvívás). Fedezd fel, hogyan kombinálja a ninjutsu a mozgékonyságot, az ügyességet és a stratégiát, hogy egyedülálló módon védhesd meg magad és fejleszthesd önmagad. Ne hagyd ki ezt az izgalmas eseményt, amely új kapukat nyithat meg számodra a harcművészetek világában!
 
12.00 Tenshin Shoden Katori Shinto Ryu szamurájkard bemutató
Prikkel Antal, a Yamato Budo Akadémia elnökének bemutatója
 
13.00 Ritmikus utazás Indiába: Pt. Mohan Shyam Sharma és a Ganapati Zeneiskola
A budapesti Ganapati Zeneiskola tanára és diákjai a Pakhawaj-ot, Észak-India legősibb ritmikus tradícióját mutatják be, melyben a meditatív hangzás és az ősi védikus, valamint modern dinamikus kompozíciók egyaránt szerepet kapnak.
Előadók: Pt. Mohan Shyam Sharma valamint Virágh Balázs – Pakhawaj; Ábrahám Sára – Pakhawaj; Vitkovits Máté – Padhant, Taal; Bognár Péter – Padhant, Handpan
 
14.30 A GaiaTree zenekar koncertje
A GaiaTree zenekar szakrális világzenét játszik. A zene különböző tradíciók világát elegyíti, megjelennek szív-simogató gyógyító dalok az amazonasi törzsi hagyományokból, meditatív handpan hangzásra épülő szerzemények, a szitár különleges éteri atmoszférát teremtő hangzásvilága, virtuóz klarinét játék, de lesznek dinamikus, és igen táncos tempóra gyorsuló indiai kirtanok – ahol a résztvevők együtt énekelhetnek a zenekarral – és amikor a táncos hangulat igazán kiteljesedik, akkor elindulnak a GaiaTree stílusát leginkább jellemző „védikus-rap” jellegű dalok is.
 
 
15.45 Lantos Zoltán és Manuel Buda
A magyar hegedűművész – aki Indiában élt és tanult – és az olasz gitárművész – aki Magyarországra költözött – új projektjében indiai, közel-keleti és európai dallamokon keresztül hívja közös utazásra a közönséget, a spritualitás, a meditáció, a tánc és az ősi forrásokból táplálkozó kreativitás jegyében. A hagyományos indiai klasszikus tradíció, a keleti világ jól ismert énekei, hangszeres darabjai és a két művész közös kompozíciói szőnyegén bomlik ki az együtt lélegző improvizáció, magasan esztétizáló, gondolati síkon. Az indiai és más keleti klasszikus zenekultúrák öröksége mélyen áthatja ezt a koncepciót, ha nem is eredeti, ortodox mivoltukban, de mindig alázattal, fejet hajtva a régi mesterek előtt.
 
17.00 A Calcutta Trió koncertje
A Calcutta Trió 1976 óta több ezer koncerten, előadáson szerepelt világszerte, olyan elismeréssel övezve, amely a triót kétségtelenül műfajának legnagyobb és legismertebb előadói közé avatta.
 
 

Elefánt Liget

10.00 Ájurvéda és a klímavédelem
Pál Tamás ájurvédikus szakértő, spirituális író előadása
A klímaváltozás megállítása az emberiség legnagyobb jelenkori feladata. Mi módon tudjuk megváltoztatni szokásainkat, és a környezetpusztítók helyett életet támogatókat beépíteni? Hogyan tudunk egyénileg és társadalmilag megtisztulni, magasabb tudatosságra emelkedni, és globálisan visszatérni az egészség és a harmónia útjára? Hogyan menthető meg a Föld, az élővilág, és mi módon tud ebben az Ájurvéda ősi tudása segíteni?
 
11.00 A Tenshin Shoden Katori Shinto Ryu szamurájkard forgató iskola története és kialakulása
Előadó: Prikkel Antal a Yamato Budo Akadémia elnöke
Japán nemzeti kincse és egyben legöregebb, 600 éves szamuráj harcművészete
 
11.30 A lótusz a hinduizmusban
Lukács Zoltán Gábor közgazdász, író, India kutató előadása
A hinduizmusban a lótusz jelképezni a spirituális megvilágosodást, a szépséget, a tisztaságot, a jólétet és az örökkévalóságot. Ez a különleges virág isteni ábrázolásaikban is gyakran megjelenik, csodálattal és tisztelettel tekintenek rá.
 
12.30 A japán kézművesség, mint spirituális vállalkozás
Zentner László, a Japán Tradíciók és Kultúra Facebook-oldal adminisztrátorának előadása
A japánok esztétikus, magas funkcionalitású tárgyakat, eszközöket készítettek és készítenek ma is. Ez nem pusztán a megélhetést és az önkifejezést teszi lehetővé számukra: az alkotás folyamata mögött mély spiritualitás húzódik. Az előadás ezt igyekszik bemutatni és levonni a modern életre vonatkozó tanulságait.
 
13.30 A kínai tájképfestészet esztétikája
Horváth Janisz kalligráfus, grafikusművész előadása
A fény és árnyék, az időszak, a valóságos térbeliség nélküli kínai festészetben a tájkép kiemelt témakör már az ókor óta. A fekete tussal megfestett kövek, sziklák, hegyek mellett a vízesések, zuhatagok, felhők világos felületei erős kontrasztot eredményeznek. A színes vízfestékek sajátos foltjai pedig az absztrakt ábrázolásmódot segítik a 4. század óta. Akár az egészben látható függőlegesen álló, akár a több mint 10 méteres, vízszintesen tekercselhető, vándorló nézőpontú az alkotás, sokszor még kalligráf szövegekkel díszítették.
 
14.30 Eurázsiai gyógynövények felhasználása
Hajduné Varga Judit fitoterapeuta előadása
 
15.30 Indiai zeneműhely Virágh Balázzsal
Az indiai klasszikus zene már első alkalommal elvarázsolja az embert, de igazi szépségét akkor tárja fel, ha megtanuljuk felismerni a fordulatait, motívumait, a háttérben megbújó csodákat.
Beszélgetés Virágh Balázzsal az indiai klasszikus zenéről, mely során megismerkedhettek az alapfogalmakkal, híres zenészekkel, a tradicionális hangszerekkel.
 
A szervezők a műsorváltoztatás jogát fenntartják!